• Fundacja Pomocy Ludziom Niepełnosprawnym

  • Fundacja Pomocy Ludziom Niepełnosprawnym

  • Fundacja Pomocy Ludziom Niepełnosprawnym

  • Fundacja Pomocy Ludziom Niepełnosprawnym

"Człowieku ! gdybyś wiedział,
jaka twoja władza!
Kiedy myśl w twojej głowie,
jako iskra w chmurze,

Zabłyśnie niewidzialna,
obłoki zgromadza,

I tworzy deszcz rodzajny
lub gromy i burze (...)"

Adam Mickiewicz

Narzędzia projektowania polityki społecznej

 

  W ramach zrealizowanego w 2009 roku na zlecenie Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) projektu pt. "Narzędzia projektowania polityki włączającej - Indywidualna ścieżka rozwoju, schemat budowania aktywności społecznej i zawodowej osób z niepełnosprawnością" przeprowadzono 28 warsztatów we wszystkich 16 polskich województwach.
 

         Warsztaty adresowane były do szeroko rozumianej grupy decydentów i specjalistów samorządów terytorialnych oraz instytucji, zajmujących się realizacją oraz wdrażaniem nowatorskich rozwiązań w polityce i praktyce społecznej.

        Raport z ewaluacji przebiegu wszystkich warsztatów znajduje się do pobrania pod linkiem RAPORT 28 WARSZTATÓW.

         W każdym z województw wybierane były dwa powiaty - jeden ziemski i drugi grodzki, gdzie następnie nawiązywano współpracę z instytucją, prowadzącą politykę społeczną na danym terenie.

         Warsztaty odbywały się w specjalnie do tego celu użyczonych przez wspólpracujące instytucje audytoriach lub w wynajętych salach konferencyjnych.

    
Zdj.1 i 2 Sala konferencyjna "SKRYBA" użyczona na czas warsztatów przez Urząd Marszałkowski w Zielonej Górze.

      

Zdj. 3 Wynajęta sala w Urzędzie Miasta w Świdwinie      Zdj. 4 Warsztaty w Gdyni, wynajęta sala konferencyjna w hotelu Olimp.

Warsztaty rozpoczynały się rano o godzinie 9 i kończyły  koło 17 popołudniu.

Szkolenia składały się z 2 części:

  • Pierwsza dotyczyła narzędzi projektowania polityki społecznej - Strategia oraz Plan Działań;
  • Druga skupiała się na tematyce budowania indywidualnej ścieżki rozwoju - Schematu budowania aktywności społecznej i zawodowej osób zagrożonych wykluczeniem.
     

       Warsztaty prowadzone były z nastawieniem, iż każdy z ich uczestników posiada już bardzo duży bagaż doświadczenia na temat problewmatyki osób marginalizowanych, jak również wielu przeszkód i barier, które stoją zarówno przed osobą potrzebującą pomocy, jak i przed tym, kto chce twej pomocy udzielić.
        Dzięki profesjonalnie zaplanowanemu przebiegowi zajęć oraz pracy zespołowej, pracownicy róznych instytucji socjalnych dzielili się nawzajem własną wiedzą. Taka wymiana doświadczeń pomaga bowiem zrozumieć sposoby i mechanizmy działania, jakimi należy sie posługiwać, by pomagać sklutecznie i efektywnie.

    Każdy z uczestników warsztatów otrzymał bezpłatny egzemplarz podręcznika metodycznego pt. "Wyrównywanie szans osób z niepełnosprawnością" pod redakcją Doroty Koman oraz  Krystyny Wojakowskiej - Lewickiej. 

        

  Zdj. 5 Podręcznik                              Zdj. 6 Uczestnikom warsztatów w Zielonej Górze udało się zdobyć podpis
                                                                   jedenj z redaktorek podręcznika

 Pod koniec warsztatów uczestnikom wręczane było również zaświadczenie o przebytych szkoleniach.

          

       Zdj. 7 Zaświadczenie                             Zdj. 8 Wręczanie Zaświadczenia

           Zaświadczenie to potwierdza przebycie przez daną osobę szkolenia, jest skromnym dowodem na jej własną inicjatywę w dążeniu do poszerzenia swej wiedzy dla dobra ludzi, potrzebujących wsparcia.

 

ZamknijNa tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www.
Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.